Rodinné včelárstvo v malebnej obci
Rozhovor s Pavlom Tunglim „Kryštalizácia medu nemá vôbec nič spoločné s obsahom cukru v ňom!“
V malebnej obci Kamenín pri Štúrove sme navštívili včelárstvo Pavla Tungliho. Porozprával nám o sebe, o svojej záľube vo včelárstve a skúsenostiach s podnikaním.
Včelárstvo je vlastne životný štýl. Kedy si sa mu začal venovať? Má toto remeslo tradíciu v tvojej rodine, ktorú by si chcel rozvíjať ďalej?
Tejto činnosti, teda včelárstvu, sa venujem už dvadsaťdva rokov. Narodili sme sa do včelárskej rodiny, môj starý otec bol skutočným majstrom tohto remesla. Veľa som sa od neho naučil, postupne som prevzal jeho včelárstvo do vlastných rúk a zveľaďujem ho dodnes. Je to vášeň, dá sa to robiť iba so srdcom a s dušou. Kvalita i tradícia sú pre nás zásadné.
Byť včelárom znamená pracovať po celý rok?
Rok sa u nás začína na jar. Prezeráme a preberáme včelie rodiny, kontrolujeme včely v úľoch po zime, pričom posilníme tie slabšie rodiny. Keď začne kvitnúť repka olejná, začína sa zber peľu. Po vytočení repkového medu nastupuje agát, po agátovom robíme lesný med – ten je tmavší. Potom kvitne lipa a robíme lipový med a ako posledný robíme slnečnicový koncom júla. Od augusta sa pripravujeme na ďalší rok, začíname s prípravami na zazimovanie včiel. V zime opravujeme úle a pripravujeme sa na ďalšiu sezónu.
Koľko máte dnes včelích rodín?
V súčasnosti ich máme 120, toto číslo sa však priebežne mení.
Zvykneš so včelami cestovať?
Nie, necestujem s nimi, moje včelárstvo je v Kamenici. Úle mám umiestnené na dvoch stálych miestach pri lesíku.
Videli sme proces točenia medu. Hovoril si, že sa v tomto čase včely roja. Nachádzame sa teda v zložitom období?
Áno, dá sa tak povedať, lebo čas prvého točenia medu sa prekrýva s časom rojenia, ktoré sa pozastaví po letnom slnovrate.
Aké druhy medu pripravuješ? Čoraz viac sa hovorí o priaznivých účinkoch propolisu a materskej kašičky. Máš v ponuke aj prípravky z nich?
Áno, pripravujem propolis, ktorý má veľa priaznivých účinkov. Je silne antibakteriálny a má protizápalové účinky. A materská kašička, to je strážca zdravia. Vzhľadom na svoje vlastnosti má mnoho pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus, pomáha tam, kde treba. Ďalším včelím produktom je peľ, obsahuje veľa výživných látok a využíva sa najmä pri prevencii a celkovej vyčerpanosti organizmu. Vidím tu agátový, repkový, slnečnicový med…
Áno, máme repkový, lesný, agátový i slnečnicový.
Veľa sa hovorí o tom, že včiel ubúda. Používame stále viac pesticídov a lúk máme čoraz menej. Vraj ak na Zemi zahynie posledná včela, ľudstvu ostanú len štyri roky života…
Včely sú vlastne výnimočné dokonalé tvory, ktoré sú súčasťou nášho života. V prírode nemajú náhradu, príroda je s nimi prepojená. Musíme sa o včely starať, chrániť ich, robiť pre ne maximum.
Už Mária Terézia začala s regulovaním podpory pre včelárov. V súčasnosti sa, našťastie, môžeme na trhoch a jarmokoch stretávať so včelármi a ich výrobkami pomerne často. Aký je tvoj názor, je dnešný systém podpory pre včelárov vyhovujúci? Dá sa vyžiť zo včelárstva?
Dnes v rámci EÚ, žiaľ, nie je včelárstvo vhodným spôsobom regulované. Med na pultoch obchodov nemá označený pôvod, stačí uviesť, či pochádza z EÚ alebo nie. V niektorých prípadoch sú to zmesi neznámeho pôvodu. Ani my včelári to nevieme určiť, či ide o kvalitný, pravý med. Chcel by som preto poradiť každému, kto konzumuje med, aby si ho kupoval od včelára, aby si našiel svojho včelára.
Potom tu máme aj mýtus, že sa kryštalizácia medu spája s jeho cukornatením. Kryštalizácia medu nemá vôbec nič spoločné s obsahom cukru v ňom. Rýchlu kryštalizáciu môžeme už po desiatich dňoch badať pri repkovom mede, je tuhý ako bravčová masť. Nesiahajte preto v obchode za každú cenu po tekutom mede, obzvlášť nie v bežných obchodných reťazcoch. Pri kryštalizácii medu zohráva úlohu aj teplota miestnosti. Najkvalitnejší med nájdete u včelára, zaobstarajte si ho radšej od neho. Nekupujte med neznámeho pôvodu. Nájdite si svojho včelára, oslovte známych, možno poznajú nejakého, ktorý vám bude k dispozícii po celý rok.
Včely tvoria vysoko organizované spoločenstvá, každý jedinec presne vie, čo má robiť.
Spôsob života včiel a ich organizovanosť sú dokonalé. Je to spoločenstvo s presnou deľbou práce. Od prvého momentu života každá jedna včela vie, aká je jej úloha.
Ak vám záleží na tom, aby ste jedli zdravé potraviny a chceli by ste ochutnať med i ďalšie výrobky od včelárstva v obci Kamenín, môžete si ich objednať na stránke www.spajz.sk.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Cuketový prívarok
Ingrediencie: 1 kg cukety 1 balenie syra 2 hlavy cibule 2 zväzky čerstvého kôpru tekvicové semienka a tekvicový olej podľa chuti soľ Najskôr umyjeme cukety! Odrežeme konce, potom ich pozdĺžne rozštvrtíme a v prípade potreby vyrežeme jadro. Nelúpeme ich! Pekná jemná koža a čerstvý kôpor dodajú prívarku zelenú farbu. Polovicu cukety nakrájajame a orestujeme na rozpálenom oleji spolu s rozpolenou cibuľou. Na vrch prihodíme umytý […]
Vyprážané vajcia plnené brokolicou
Ingrediencie: 25 dkg brokolice 15 dkg strúhaného trapistického syra 8 vajec 1 štipka. prášku na pečenie Na obaľovanie: 1 celé vajce 2 polievkové lyžice múky 3 lyžice strúhanky Na ozdobu: 1 šálka ryže 2 hrnčeky vody červená paprika 1 lyžica oleja soľ, korenie ½ červenej cibule Príprava: Vajíčka uvaríme natvrdo, potom ich ochladíme studenou vodou a očistíme. […]
Karfiolové placky
Karfiolové placky sa pripravujú takto: Ingrediencie: 1 veľká hlava karfiolu, uvarila som do chrumkava a potom som ju nasekala 100 g kukuričnej krupice (vhodná je aj ryžová múka, ovsené vločky), 1 lyžička soli, štipka čierného korenia, 2-3 polievkové lyžice (mrazenej) pažítky 2 vajcia. Ingrediencie som zmiešala dohromady, kopcovité lyžice zmesi som dala na plech a piekla dozlatista pri teplote 170-180 stupňov […]