
Rozhovor s Emíliou Somovou
Rodinná farma, kde kozy majú mená
Chovajú čistokrvné kozy a ovce a ich mlieko spracúvajú na syry. Všetko bez chémie, prídavných konzervantov či éčiek. Na malej rodinnej farme neďaleko maďarského mesta Šoproň sme sa rozprávali so spolumajiteľkou, pani Emíliou Somovou, ktorá má na starosti výrobu syrov.
Kedy vznikla vaša rodinná farma?
Myšlienka založiť si malú rodinnej farmu, ktorú budeme spravovať podľa vlastných predstáv a zásad, sa zrodila začiatkom roku 2000. Založili sme maličké, ale sebestačné hospodárstvo. Venovali sme sa mu spočiatku zo záľuby popri zamestnaní, ale viesť zvieraciu farmu, to je zároveň aj životný štýl.
Manžel trpel silnou alergiou a doporučili mu, aby popri rôznych liekoch skúsil pravidelne konzumovať kozie mlieko. Nikde v okolí sa však kozie mlieko nedalo kúpiť. Vtedy sme sa rozhodli, že si kozičky zaobstaráme sami. Na začiatku ich bolo len zopár, aby sme mali mlieko pre vlastnú potrebu. Manžel si veľmi obľúbil tieto zvieratá. Teraz je už naše hospodárstvo o niečo väčšie, ale zvieratká máme stále, ako by boli členmi našej rodiny. Pred piatimi rokmi sme skončili s našimi pôvodnými povolaniami a začali sa venovať výlučne len našej rodinnej farme. Pracovala som dovtedy ako ekonómka.
Máte ovce aj kozy, a keď mám správne informácie, zvieratká majú mená.
Áno, majú. Predovšetkým kozičky sú veľmi múdre zvieratá. Môj manžel ich dojí ručne a volá si ich menami. Keď kozičky začujú svoje meno, s radosťou pricupitajú a nechajú sa podojiť.
Ako prebieha deň na farme?
Závisí to aj od východu a západu Slnka, ktoré ovplyvňujú životný rytmus zvierat a my sa tomu, samozrejme, prispôsobujeme. Od neskorej jari až do stredu jesene vstávame ráno okolo piatej, ranné dojenie robíme okolo pol šiestej – šiestej. Večerné dojenie prebieha okolo pol šiestej – šiestej večer, aby medzi obomi dojeniami uplynulo 12 hodín. Keď Slnko zapadá skôr, už sa to nedá dodržať. V čase medzi dvoma dojeniami manžel pripravuje krmivo pre zvieratá, ktoré si zabezpečujeme takmer výlučne sami. Naše zvieratá sú od marca každý deň na paši, máme celoročný voľný výbeh. Zvieratká prikrmujeme obilninami a lucernou výlučne z našich pozemkov. Moja práca začína, pochopiteľne, až po dojení, keď spracovávam mlieko na rôzne syry.
Čoraz viac ľudí trpí rôznymi alergiami, vrátane laktózovej intolerancie. Je konzumácia kozieho mlieka pre nich vhodná?
Ovčie aj kozie mlieko obsahujú laktózu. Kozie mlieko však v oveľa menšom množstve ako kravské. Preto ak niekto netrpí extrémnou intoleranciou, môže vyskúšať kozie mlieko, je pre organizmus ľahšie stráviteľné. Snáď najkrajší pocit nám dáva vďačnosť tých, ktorým naše kozie mlieko pomohlo dostať sa z ťažkých zdravotných problémov. Je to pre nás príjemný pocit a obrovská motivácia do budúcnosti.
Vráťme sa k výrobe syrov. Aké druhy vyrábate?
Snáď najpopulárnejšie sú s cesnakom, s čili, s pažítkou aj s cibuľou a máme aj sezónny s medvedím cesnakom.
Aké druhy syrov vidíme teraz na stole?
Máme tu čerstvý syr aj krémový v hrudke. Naše syry vyrábame tradičnou metódou iba s použitím prírodných surovín. V malých nádobách máme čerstvý alebo mäkký syr. Je o niečo hutnejší ako krémový. Tu vidíme tvrdšie, zrejúce syry. Sú zapečatené na povrchu ochranným voskom a zrejú jeden až jeden a pol mesiaca. Z tohto jedného zajtra odstránim ochranný vosk, naporciujem ho a zabalím do vákuových obalov.
Nič iné nám nezostáva, len ochutnať. Aj vy si môžete pochutnať na týchto výborných syroch, ak si ich objednáte z našej stránky www.špajz.sk. A my vám ich s radosťou doručíme.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Cuketový prívarok
Ingrediencie: 1 kg cukety 1 balenie syra 2 hlavy cibule 2 zväzky čerstvého kôpru tekvicové semienka a tekvicový olej podľa chuti soľ Najskôr umyjeme cukety! Odrežeme konce, potom ich pozdĺžne rozštvrtíme a v prípade potreby vyrežeme jadro. Nelúpeme ich! Pekná jemná koža a čerstvý kôpor dodajú prívarku zelenú farbu. Polovicu cukety nakrájajame a orestujeme na rozpálenom oleji spolu s rozpolenou cibuľou. Na vrch prihodíme umytý […]
Vyprážané vajcia plnené brokolicou
Ingrediencie: 25 dkg brokolice 15 dkg strúhaného trapistického syra 8 vajec 1 štipka. prášku na pečenie Na obaľovanie: 1 celé vajce 2 polievkové lyžice múky 3 lyžice strúhanky Na ozdobu: 1 šálka ryže 2 hrnčeky vody červená paprika 1 lyžica oleja soľ, korenie ½ červenej cibule Príprava: Vajíčka uvaríme natvrdo, potom ich ochladíme studenou vodou a očistíme. […]
Karfiolové placky
Karfiolové placky sa pripravujú takto: Ingrediencie: 1 veľká hlava karfiolu, uvarila som do chrumkava a potom som ju nasekala 100 g kukuričnej krupice (vhodná je aj ryžová múka, ovsené vločky), 1 lyžička soli, štipka čierného korenia, 2-3 polievkové lyžice (mrazenej) pažítky 2 vajcia. Ingrediencie som zmiešala dohromady, kopcovité lyžice zmesi som dala na plech a piekla dozlatista pri teplote 170-180 stupňov […]