
Museli byť zatvorené, ale nestratili kontakt s čitateľmi.
Inovácie v dvoch knižniciach počas pandémie
Koronavírus skomplikoval život aj knižniciam, ale ich zamestnanci nezaháľali, ani keď museli vyvesiť tabuľu „Zatvorené“. Obe knižnice, ktoré sme navštívili v Komárne a v Šamoríne, našli nové metódy, ako osloviť čitateľov.
„Keď sme nemohli otvoriť, išli sme sami za tými, ktorí mali v čase lockdawnu chuť čítať,“ hovorí Mária Fabó, riaditeľka knižnice Józsefa Szinnyeiho v Komárne. Čitatelia si mohli objednať knihy po telefóne alebo cez internet na základe online katalógov a kuriérom im ich knižnica doviezla domov. Najviac desať kníh si takto mohol zákazník objednať. Záujem bol veľký. Po prečítaní mohol čitateľ knihu aj vrátiť cez kuriéra – alebo na výdajovom mieste. Vrátené knihy potom sedem dní držali v karanténe.

Aj keď sa im tento spôsob požičiavania osvedčil, ako hovorí Mária Fabó, nič nenahradí osobný kontakt. Preto teraz, keď už majú knižnicu otvorenú pre limitovaný počet návštevníkov, neustále pracujú na tom, aby do knižnice prilákali čo najviac ľudí.
Ako prilákať stredoškolákov?
„Máme dobré vzťahy so základnými školami, robíme pre ne veľa programov. V hojnom počte nás navštevujú aj straší čitatelia. Čo sa týka vysokoškolákov, nemôžeme konkurovať univerzitnej knižnici v Komárne, i keď aj my robíme rešerše, máme študovňu. Ale najmenej sa nám darí prilákať stredoškolákov, preto práve pre nich chceme vytvoriť programy, ktoré by ich zaujali,“ opisuje riaditeľka.
Stredoškolákov by chceli zaujať najmä besedami na témy, ktoré ich zaujímajú. Veľa akcií usporadúvajú pre seniorov – vrátane mozgového tréningu či kurzov ručných prác. Plánujú navštevovať aj domovy seniorov.
Z približne sto tisíc titulov knižnice Józsefa Szinnyeiho v Komárne 60 percent tvoria knihy v maďarskom jazyku, zvyšok je v slovenskom. Knižnica však neustále zápasí s financiami na nákup nových titulov. Okrem rozpočtu od kraja im pomáha aj mesto a pritom neustále píšu projekty. „Keď mám porovnať našu situáciu s maďarskými knižnicami, tak veru máme aj šesť- sedemkrát menej prostriedkov od štátu“.
Do nového
V súčasnosti okrem covidu prevádzku obmedzuje aj obnova hlavnej budovy, ktorú museli opustiť. Namiesto nej však dostali novú budovu s novým zariadením. Plánujú v nej otvoriť aj novú sekciu audiokníh. V nových priestoroch budú aj dva salóny – Máraiho, kde sa budú konať literárne podujatia, a spoločenský salón Szinnyeiho.
Knižnica zároveň víta všetkých darcov kníh, aj keď nie všetky môžu prijať, vzhľadom na kapacitu. „Darca, ktorý si želal ostať v anonymite, nám nedávno daroval celú knižnicu s 2500 titulmi, ktorú otvoríme čoskoro“.

Cez pandémiu číta viac ľudí
V Šamorínskej knižnici Zsigmonda Zalabaiho namiesto kuriéra ponúkli čitateľom výdajné okienko. „Boli sme medzi prvými, kto zaviedol službu okienkového výdajka knižiek. Nebolo to vlastne okienko, ale dvere. Vďaka tejto službe nám počet čitateľov stúpol,“ hovorí Ilona Pirk, vedúca knižnice.
Aj oni fungujú na základe online katalógu, z ktorého si môžu čitatelia svoj výber nahlásiť po telefóne alebo emailom a ešte v ten deň si môžu knižky vyzdvihnúť pri „okienku“. Ale ak čitateľ vie, akú knihu hľadá, môže si ju vypýtať priamo pri okienku a v priebehu pár minút ju bude mať. Tým, ktorí chcú knihy vrátiť, slúži knižný box.
V súčasnosti, keď má už knižnica otvorené pre limitovaný počet zákazníkov, slúži okienko nezaočkovaným. Od čitateľov požadujú očkovací preukaz. „Záujem narástol – najmä medzi ročníkmi 40- a 50-nikov, nielen zo Šamorína, ale aj z okolitých dedín. Keďže je vstup obmedzený, často sa nám stáva, že vonku stoja ľudia v rade,“ opisuje vedúca knižnice.
Horšie je to s podujatiami. I keď na sa jeseň minulého roku mohli konať, návštevnosť výrazne poklesla, a tak radšej viaceré presunuli na jar tohto roku. „Rozmýšľame, že ich budeme usporadúvať vonku, keď to počasie umožní. Nádvorie Vlastivedného domu nám poskytuje úžasný priestor pre diskusie a prezentácie kníh. To isté platí aj o bábkarských predstaveniach, ktoré prispievajú k tomu, že knižnicu navštevujú deti.“
Čas pandémie zároveň využil personál knižnice na rozšírenie titulov, aktuálne ich je okolo 50-tisíc. Aj oni neustále píšu projekty – v rámci jedného sa im minulé leto podarilo v spolupráci s knižnicou v Győri získať financie na nové zariadenie. Novinkou je úniková miestnosť pre tínedžrov – záujem bol taký veľký, že bolo ťažké nájsť voľné miesto.
Počas pandémie sa tradičné marcové návštevy knižnice nekonali – čo je pre knižnicu dôležité podujatie, lebo ju v tom čase ju navštívi veľa školákov zo Šamorína a okolia. Ilona Pirk však verí, že tento rok to bude iné.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Cuketový prívarok
Ingrediencie: 1 kg cukety 1 balenie syra 2 hlavy cibule 2 zväzky čerstvého kôpru tekvicové semienka a tekvicový olej podľa chuti soľ Najskôr umyjeme cukety! Odrežeme konce, potom ich pozdĺžne rozštvrtíme a v prípade potreby vyrežeme jadro. Nelúpeme ich! Pekná jemná koža a čerstvý kôpor dodajú prívarku zelenú farbu. Polovicu cukety nakrájajame a orestujeme na rozpálenom oleji spolu s rozpolenou cibuľou. Na vrch prihodíme umytý […]
Vyprážané vajcia plnené brokolicou
Ingrediencie: 25 dkg brokolice 15 dkg strúhaného trapistického syra 8 vajec 1 štipka. prášku na pečenie Na obaľovanie: 1 celé vajce 2 polievkové lyžice múky 3 lyžice strúhanky Na ozdobu: 1 šálka ryže 2 hrnčeky vody červená paprika 1 lyžica oleja soľ, korenie ½ červenej cibule Príprava: Vajíčka uvaríme natvrdo, potom ich ochladíme studenou vodou a očistíme. […]
Karfiolové placky
Karfiolové placky sa pripravujú takto: Ingrediencie: 1 veľká hlava karfiolu, uvarila som do chrumkava a potom som ju nasekala 100 g kukuričnej krupice (vhodná je aj ryžová múka, ovsené vločky), 1 lyžička soli, štipka čierného korenia, 2-3 polievkové lyžice (mrazenej) pažítky 2 vajcia. Ingrediencie som zmiešala dohromady, kopcovité lyžice zmesi som dala na plech a piekla dozlatista pri teplote 170-180 stupňov […]