Méhésztől vegyünk mézet!
Tungli Pál – családi méhészet (Kéménd)
„Tévhit, hogy a kristályos méz, az az úgynevezett cukros méz.”
A Párkány melletti patináns községbe, Kéméndre érkeztünk és a fiatal kéméndi méhésszel, Tungli Palival beszélgettünk a családi vállalkozásáról.
A beszélgetésből kiderül, hogy Pali huszonhárom éve méhészkedik, nagypapája kezdte a szakmát. Sajnos még mindig nem megfelelő a szabályozási rendszer, nincs megfelelően szabályozva az Európai unión belül, az üzletben, a bolti termékeken nem kell feltüntetni, hogy honnan származik a méz, csupán azt kell feltüntetni, hogy az EU-ból származik vagy sem. Ezért maguk a méhészek sem tudják megmondani a bolti polcokon eredeti méz van-e vagy sem…
Mint tudjuk a méhészkedés egy életforma, egy bonyolult folyamat. Te mikor kezdtél méhészkedni? Esetleg van-e valamilyen hagyomány, amelyet tovább szeretnél vinni?
Intenzív méhészkedésben a huszonharmadik szezont húzom, mondhatni, hogy beleszülettünk, hiszen gyermekkorom óta ezt csináljuk. Nagyapám kezdte, ő volt méhész, tőle vettem át a méhészetet. Ez egy szenvedély, ezt szívvel – lélekkel kell csinálni.
Gondolom egész éves munkát jelent?
Itt tavasszal kezdődik az év, a családok kitisztítása, átnézése, ellenőrzése, a gyengébb családok felerősítése. Az első komoly mézhozam repcéből van, utána következik az akác, aztán a vegyes virágméz – ez a sötétbarna méz, aztán a hárs és az utolsó nagy hordás a napraforgó, ez július vége. Augusztus elsejétől már készülünk a következő évre. Télen főleg benti munkák folynak ilyenkor készítjük elő a következő szezonra a kereteket, ilyenkor műlépezünk, ilyenkor javítgatjuk a kaptárakat. Közvetlenül a tavasz előtt már készülünk a tavaszi munkálatokra.
Jelenleg hány méhcsalád van?
Mostanság 120 méhcsaláddal termelünk, de ez a szám változó.
Nem vándorolnak a méhek, ugye?
Nem, én Kéménden méhészkedem, nem vándorolnak a méhek, két telephelyem van itt.
Láttuk a pörgetés folyamatát, mondtad, hogy ilyenkor van a rajzás is. Mondhatjuk, hogy ez összetett folyamat?
Igen, mondhatjuk. Az első pörgetés időszakában van a rajzási időszak is, de az utóbbi általában a napforduló időszakában megáll.
Milyen típusú, milyen fajta mézeket készítesz? Egyre többet hallunk a propoliszról vagy a méhpempő kiváló hatásáról, ezek is megtalálhatóak a termékeid között?
Igen, készítek propoliszt, ez az egyik népszerű gyógyhatású szer, a másik ilyen termék a méhpempő. Azt írja a szakirodalom, hogy ott segít, ahol tud. A harmadik termék a virágpor, amelyet táplálékkiegészítő gyanánt fogyaszthatjuk, hozzásegít az egészséges életmódhoz.
A mézek közül látom, hogy van akác, repce, napraforgó?
Akác, repce, erdei-mezei virágméz, az akác és a virágméz között gyűjtik ezt a sötétebb mézet, és napraforgó.
Egyre többször halljuk, hogy fogy a méhállomány, egyre kevesebb méh van, egyre kevesebb a méhlegelő, egyre több a kémiai szer, amelyet használunk, illetve azt is mondják, ha a méhek kipusztulnak, akkor az emberiség maximum négy évig tud tovább élni…
Méhek az életünk része, tehát nélkülük nincs körforgás, hozzátartozik a mindennapjainkhoz, hozzátartozik az életformánkhoz.
Két utolsó kérdésem van, az újkorban Mária Terézia kezdte szabályozni a méhészek támogatását. Manapság szerencsére a piacokon találkozunk sok méhésszel, sok méhészeti termékkel. Mi a véleményed megfelelő-e a jelenlegi szabályozási rendszer, illetve meg lehet-e a méhészkedésből élni?
Sajnos ez nincs megfelelően szabályozva az Európai unión belül, az üzletben, a bolti termékeken nem kell feltüntetni, hogy honnan származik a méz, csupán azt kell feltüntetni, hogy az EU-ból származik vagy sem. Mi méhészek sem tudjuk megmondani, hogy a bolti polcokon eredeti méz van-e vagy sem. Azt szeretném ajánlani minden mézfogyasztó polgárnak, hogy ha teheti, csak méhésztől vegyen háztól mézet. A másik tévhit, hogy a kristályos méz, az az úgynevezett cukros méz. Például a repceméz tíz nap után úgy bekristályosodik, hogy nem folyik ki, olyan, mint a disznózsír. De inkább keressük azt, amelyik megvan kristályosodva, az biztos, hogy méz. Ami könnyen folyik és híg, tehát, ha megfordítja a vásárló az üveget és gyorsan felmegy a buborék, akkor az nem annyira jó méz. Persze ez hőmérséklet függő is…A legbiztosabb, ha helyi termelőtől vásárolunk, az ismerőstől, vagy az ismerősnek az ismerőse biztosan tud valakit, aki méhész.
A méhcsaládok szervezettségével kapcsolatosan, tudjuk azt, hogy ott mindenki tudja pontosan, hogy mi a dolga…
Így van, a méhek életformája, a méhek szervezettsége mondhatjuk, hogy tökéletes. Az első pillanattól kezdve, ahogy a méhecske kibújik a sejtből, megvan a munkája, tudja, hogy mi a dolga, mit kell csinálnia.
Bárkinek, akinek kedve támad megkóstolni ezeket a finom kéméndi mézeket a spajz.sk oldalán megrendelheti.