Kecskefarm, ahol nevükön szólítják az állatokat

Fertőparti kecskesajt
(Hidegség)
„Nyugodtan mondhatom, hogy főleg a kecskék nagyon okos állatok. A férjem ahogy fej, mindig nevükön szólítja a kecskéket a a kézi fejéshez és bizony hallgatnak a nevükre.”
A Sopron melletti Hidegségben a Fertőparti kecsketej elnevezésű családi gazdaságban beszélgettünk Som Emíliával, aki a sajtkészítéssel foglalkozik.
A beszélgetésből kiderül, hogy pollenallergiára javasolták Emília férjének a kecsketej fogyasztását, viszont nem nagyon lehetett kecsketejet kapni a környéken, ezért vettek néhány kecskét. Manapság már csak ezzel foglalkoznak, mindkettőjük feladta a korábbi munkáját. A férj ahogy fej, mindig nevükön szólítja a kecskéket és hallgatnak a nevükre. Itt minden sajt hagyományos technológiával és csak természetes anyagokkal készül. A legnépszerűbb a fokhagymás, a chilis, de készül medvehagymás sajt is időszakosan, valamint a snidlinges és a lilahagymás is nagyon kedvelt.
Mikor alakult ez a családi gazdaság és mekkora az állomány?
Tulajdonképpen egy pici családi gazdaságunk van, kecskéket és juhokat tartunk, a gazdaságban előállított tejet dolgozzuk fel, különböző sajtkészítményeket készítünk.
Igazából a 2000-es évek elején, nem is annyira gazdaságként, hanem valamennyire hobbiként, ilyen munka melletti elfoglatságként alakultunk. A férjem nagyon erősen allergiás volt a különböző pollenekre, azt javasolták neki, hogy a gyógyszerezés mellett próbáljon meg rendszeresen kecsketejet fogyasztani. Hát ennek az volt az akadálya, hogy nem nagyon lehetett kecsketejet kapni a környéken. Akkor azt gondoltuk, hogy beszerzünk kecskéket, párat, először csak kettőt, hármat, hogy legyen mit fejni és magunknak legyen tej. De a férjem annyira megszerette ezeket az állatokat, tulajdonképpen ez most is elmondható, bár már sokkal nagyobb az állomány, ma is családtagok az állatok nálunk. Tulajdonképpen öt-hat éve már csak ezzel foglalkozunk, mindkettőnk feladta a korábbi munkáját, én korábban közgazdászként dolgoztam. Most már csak ezzel foglalkozunk, eladásra termelünk.
Kecskék vannak meg juhok is, és ha jól tudom vannak neveik is az állatoknak, nevükön szólítják, és ők pedig hallgatnak erre?
Igen, mondhatom nyugodtan, hogy főleg a kecskék nagyon okos állatok. A férjem ahogy fej, tulajdonképpen kialakította azt, hogy a fejéshez mindig nevükön szólítja a kecskéket. Így meghatározott sorrendben, amit már az állatok is tudnak is, jönnek a kézi fejéshez és bizony hallgatnak a nevükre.
Hogy zajlik egy nap?
Nyilván attól is függ, hogy mikor kel fel a Nap és mikor nyugszik. Ez az állatok életritmusát is befolyásolja, természetesen mi ehhez igazodunk. A késő tavaszi, egészen az ősz közepéig tartó időszakban általában öt óra körül kelünk és a fejés fél hat, hat óra körül van. Az esti fejés is öt, fél hat körül van, tehát magyarul, hogy tizenkét óra legyen a kettő között. Persze amikor már korábban nyugszik a Nap ezt már nem lehet tartani. A kettő közötti időben a férjem takarmány előállítással foglalkozik, mert az állatoknak a takarmányozását szinte teljes egészében magunk oldjuk meg. Szántónk is van, ahol gabonát termesztünk és legelőnk is, ahova elsősorban nem legeltetni visszük ki az állatokat, hanem kaszálunk szénát és lucernát és ezeket betakarítva kapják meg az állatok. Az én napom meg jellemzően akkor kezdődik, amikor megvan a fejés, ekkor a tej feldolgozásával, először ugye a hűtéssel, osztályozással majd a tej feldolgozással kezdődik.
Egyre többen küszködnek különféle allergiákkal, elmondhatjuk, hogy a laktózérzékenyek is fogyaszthatják ezt?
A kecske- és a juhtejtben is van tejcukor, tehát laktóz, viszont jellemzően a kecsketejben kevesebb, mint általában, ezért aki nem szélsőségesen laktózérzékeny, az is tudja fogyasztani, fel tudja dolgozni a szervezete.
Térjünk vissza a sajtkészítéshez, milyen fajtáka készít?
Hát a legnépszerűbbek a fokhagymás, készül chilis, készül medvehagymás időszakosan, amikor medvehagyma van, valamint a snidlinges és a lilahagymás is nagyon kedvelt.
Amit itt látunk, ezek milyen sajtok?
Ez a friss sajt, illetve ami itt a ruhában van az pedig krémsajt. Még azt talán nem említettem, hogy minden sajt hagyományos technológiával és csak természetes anyagokkal készül. Ami ezekben a kis edénykékben van az a friss sajt, vagy lágysajtnak is szoktam hívni, ugyanis ezek nem kerülnek préselésre. Kicsit keményebb mint a krémsajt, egy picit sűrűbb állagú. Ez a sajt itt egy tipikus félkemény sajt, ebbe óvári sajtkultúra van, az érleléshez bevonom viasszal. Ezek a félkemény sajtok egy hónap, másfél hónapig kerülnek érlelésre. A másik egy trappista típusú sajt, ez pont egy hónapos és azért került ki az érlelésből, mert a holnapi nap folyamán le fogom szedni róla a viaszt, utána darabolom és csomagolom. Egyébként az értékesítéskor vákuumcsomagolásba kerülnek a sajtok és így vannak értékesítve.
Azt gondolom, hogy nem marad más, mint megkóstolni ezeket a kiváló sajtokat, önök is megtehetik, a www.spajz.sk portálon keresztül.















